Return to Home Page
Search This Site
Get your USA Wrestling Card
Register for the Mountain Top Classic
Find Area Lodging
Past Mountain Top Classic Results
News
Tournament Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship
 



 

2007 Greco-Roman Results

Flyweight Division (Ages 6 and Under)

  • 3540 lbs.

    • 1st Tanner Dewaal, Independent

    • 2nd Jarod Moss, Warriors (North Ogden, UT)

  • 45 lbs.

    • 1st Jaxon Moore, TUG (Pleasant Grove, UT)

    • 2nd Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Braden Henson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Thomas Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling (Orem, UT)

  • 5055 lbs.

    • 1st Mason Christianson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Christopher Smith, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Bantam Division (Ages 7 and 8)

  • 4045 lbs.

    • 1st Jed Lee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Tyrell Barnett, Warriors (North Ogden, UT)

    • 3rd Nathan Lampros, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Zak Kohler, Wasatch (Heber City, UT)

  • 50 lbs.

    • 1st Devin Johnson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Josh Larson, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 3rd Jaxon Allred, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Hunter Hellander, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Jaron Fox, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Joey Moss, Warriors (North Ogden, UT)

  • 55 lbs.

    • 1st Cole Moody, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Beau McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Michael Peterson, Champions (Springville, UT)

    • 4th Brigham Vance, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

    • 5th Cole Kimball, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Seth Gardner, Wasatch (Heber City, UT)

  • 6065 lbs.

    • 1st Robbie Ballam, Logan Champs (Logan, UT)

    • 2nd Brock Hardy, Stingers (Brigham City, UT)

    • 3rd Justyn Ribald, Vandit (West Jordan, UT)

    • 4th Joe Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

    • 5th Josef Mecham, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Bradley Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 7075 lbs.

    • 1st Helaman Suesue, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Cody Mecham, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Tyrell Ahlstrom, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 4th Kyler Jullierat, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Midget Division (Ages 9 and 10)

  • 50 lbs.

    • 1st Caden Maynes, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 55 lbs.

    • 1st Matt Lee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Colby Vandertoolen, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Teno Trujillo, Top of the Rock (Rock Springs, WY)

    • 4th Marcos Chavez, Top of the Rock (Rock Springs, WY)

    • 5th Chance Hardy, Stingers (Brigham City, UT)

  • 60 lbs.

    • 1st Taylor LaMont, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Carter McMillan, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Jerek Rice, Grapplers West (Kearns, UT)

  • 65 lbs.

    • 1st Jordan McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Tyler Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Ty Baggerly, Idaho Express (Boise, ID)

    • 4th Jonathan Kasanicky, Rocky Mountain Wrestling (Orem, UT)

    • 5th Cole Clark, Champions (Springville, UT)

  • 70 lbs.

    • 1st Tayler Johnson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Hunter Vance, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

    • 3rd Addison Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Cameron Killian, Champions (Springville, UT)

    • 5th Gabriel Roundy, Champions (Springville, UT)

  • 7580 lbs.

    • 1st Dakota Wall, Idaho Express (Boise, ID)

    • 2nd Johnny O'Hearon, Carbon Raptors (Price, UT)

    • 3rd Braydon Basskohl, Bruins (Mt. View, WY)

    • 4th Riley Ahlstrom, Team Tooele (Tooele, UT)

  • 95103 lbs.

    • 1st Jake Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

    • 2nd Korbin Tibbals, Champions (Springville, UT)

    • 3rd Clancey Black, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Lorenzo Lucio, Champions (Springville, UT)

  • 112120 lbs.

    • 1st Bryson Kimball, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Isaiah Contreras, Team Tooele (Tooele, UT)

  • 120+ lbs.

    • 1st Brayden Staker, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Novice Division (Ages 11 and 12)

  • 60 lbs.

    • 1st Caleb Williams, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Jacob Allred, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 65 lbs.

    • 1st Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 70 lbs.

    • 1st Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Austin Maynes, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 75 lbs.

    • 1st Shand Hardy, Stingers (Brigham City, UT)

    • 2nd Chandler Strand, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Matt Findlay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Collin Beckstead, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 5th Easton Pentz, Morgan (Morgan, UT)

    • 6th Wyatt Herbert, Pioneers of Wrestling (Lehi, UT)

  • 80 lbs.

    • 1st Grant LaMont, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Garrett Sweat, Wasatch (Heber City, UT)

    • 3rd Rayden Lindley, Stingers (Brigham City, UT)

    • 4th Colton Killian, Champions (Springville, UT)

  • 85 lbs.

    • 1st Dalton Harmon, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Kaden Lindley, Stingers (Brigham City, UT)

    • 3rd Hunter Ballam, Logan Champs (Logan, UT)

    • 4th Alec Garcia, Champions (Springville, UT)

    • 5th Alex Graham, Elite (Kaysville, UT)

  • 90 lbs.

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 100105 lbs.

    • 1st Nick Sorenson, Stingers (Brigham City, UT)

    • 2nd Zach Hansen, Champions (Springville, UT)

    • 3rd TJ Hall, Idaho Express (Boise, ID)

    • 4th Josh Searle, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

  • 140 lbs.

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Schoolboy/girl Division (Ages 13 and 14)

  • 7075 lbs.

    • 1st Brandon George, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Braxton Vandertoolen, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 85 lbs.

    • 1st Mitch Brown, Payson (Payson, UT)

    • 2nd Mac Buhrley, Idaho Express (Boise, ID)

    • 3rd Dant Winward, Stingers (Brigham City, UT)

  • 90 lbs.

    • 1st Jesse Carlisle, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Rasten Yeates, Stingers (Brigham City, UT)

    • 3rd Matthew Vierkant, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Fahio Burns, Champions (Springville, UT)

  • 95100 lbs.

    • 1st Jacob Falk, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Spencer McKay, Logan Champs (Logan, UT)

    • 3rd Ryan Slaugh, Top of the Rock (Rock Springs, WY)

    • 4th Taylor Jackson, Vandit (West Jordan, UT)

    • 5th James Biesinger, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

  • 110 lbs.

    • 1st Jacob Ribald, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Matt Tuttle, Elite (Kaysville, UT)

    • 3rd Zach Coffman, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 4th Tavish Sandness, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 115120 lbs.

    • 1st Austin Frazier, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Damian Olson, Stingers (Brigham City, UT)

    • 3rd Tait Sandness, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 130145 lbs.

    • 1st Tanner Hall, Idaho Express (Boise, ID)

    • 2nd Austin Tolman, Vale Assassins (Vale, OR)

    • 3rd Jalen Weaver, Team Extreme (St. George, UT)

    • 4th Taylor O'Hearon, Carbon Raptors (Price, UT)

Cadet Division (Ages 15 and 16)

  • 9198 lbs.

    • 1st Carson Kuhn, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Kolton Cheney, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Braxton Bagley, Vandit (West Jordan, UT)

    • 5th Karsten Huff, Bruins (Mt. View, WY)

  • 112 lbs.

    • 1st Raider Lofthouse, Elite (Kaysville, UT)

    • 2nd Deric Searle, Diamondbacks (Spanish Fork, UT)

    • 3rd Jordan Drage, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Joey Hemsley, Grapplers West (Kearns, UT)

  • 119 lbs.

    • 1st Kade Moss, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Matt Finger, Elite (Kaysville, UT)

    • 3rd Jake Fredrickson, Elite (Kaysville, UT)

    • 4th Koleton Hardy, Elite (Kaysville, UT)

    • 5th Anthony Rojas, Vandit (West Jordan, UT)

    • 6th Brent Winterton, Elite (Kaysville, UT)

  • 125 lbs.

    • 1st Spencer Brown, TAC (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Brock Brown, Elite (Kaysville, UT)

    • 3rd Corrick Knight, Pony Express (Hyrum, UT)

    • 4th Devon Paraso, Vandit (West Jordan, UT)

    • 5th Austin Riding, Payson (Payson, UT)

  • 130135 lbs.

    • 1st Matthew Gallen, TAC (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Clint Jacob, Elite (Kaysville, UT)

    • 3rd Christopher Heaps, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 4th Chad Lott, TUG (Pleasant Grove, UT)

  • 140145 lbs.

    • 1st Trey Adamson, The Good Boys Club (Albuquerque, NM)

    • 2nd Travis McRae, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Dustin Jenkins, Champions (Springville, UT)

    • 4th Jordan Burke, Grapplers West (Kearns, UT)

    • 5th Daniel Frandsen, North Sevier (Salina, UT)

    • 6th Zach Boden, Scots Wrestling (Ogden, UT)

Junior Division (Ages 17 and 18)

  • 119 lbs.

    • 1st Ryker Vandertoolen, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd CJ Coggins, Grapplers West (Kearns, UT)

  • 125130 lbs.

    • 1st Blake Mangum, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Nicko Paraso, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Mike Vallentine, TAC (Salt Lake City, UT)

    • 4th Jamie St. Onge, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 135140 lbs.

    • 1st Matt Brown, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Jaes Jones, The Good Boys Club (Albuquerque, NM)

    • 3rd Wesley Slaugh, Top of the Rock (Rock Springs, WY)

  • 145152 lbs.

    • 1st Ky Lucero, Vandit (West Jordan, UT)

    • 2nd Daniel Goode, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 3rd Adam Rice, Grapplers West (Kearns, UT)

    • 4th Sam Bailey, Grapplers West (Kearns, UT)

  • 160 lbs.

    • 1st Ethen Lofthouse, Elite (Kaysville, UT)

    • 2nd Taylor Peacock, Logan Champs (Logan, UT)

    • 3rd Brett Kendrick, Champions (Springville, UT)

    • 4th Monte Schmalhaus, Team Tooele (Tooele, UT)

  • 171 lbs.

    • 1st Sebastian Lucio, Champions (Springville, UT)

    • 2nd Brian Curtis, Stingers (Brigham City, UT)

    • 3rd Reed Wally, Grapplers West (Kearns, UT)

    • 4th Cody Mansanarez, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 189 lbs.

    • 1st Cole Shafer, Steve's Sissy's (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Sam Graham, Elite (Kaysville, UT)

Senior Division (Old Geezers)

  • 145.5 lbs.

    • 1st Daniel Purrington, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Taylor Hansen, RND

    • 3rd Tarapatricia Williams, Ft. Lewis College (Durango, CO)

  • 163 lbs.

    • Zahlil Aslamov, TAC (Salt Lake City, UT)

    • Casey Lawson, Independent

    • Zach Lomano, Elite (Kaysville, UT)