Return to Home Page
Search This Site
Get your USA Wrestling Card
Register for the Mountain Top Classic
Find Area Lodging
Past Mountain Top Classic Results
News
Tournament Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship
 



 

2010 Freestyle Results

Flyweight Division (ages 6 and Under)

  • 29 lbs.

    • 1st Brecken Ogden, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

  • 37-45 lbs.

    • 1st Cole Eldredge, Throwdown (American Fork, UT)

    • 2nd David Edwards, Uintah (Vernal, UT)

    • 3rd Weston Nielsen, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Jackson Gray, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Jesse Thatcher, Independent

Bantam Division (Ages 7 and 8)

  • 41-44 lbs.

    • 1st Cole Jensen, Payson Grappling Force (Payson, UT)

    • 2nd Ethan Crittenden, North Summit (Coalville, UT)

    • 3rd Kenneth Thomas, Basin Wrestling Club (Roosevelt, UT)

    • 4th Ridgerton Martinez, Team Breakdown (West Jordan, UT)

  • 46-48 lbs.

    • 1st Drew Lang, Team Legacy (Murray, UT)

    • 2nd Talon Yates, Independent

    • 3rd Joshua Millward, Team Legacy (Murray, UT)

    • 4th Jaden Stange, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Jayden Lopez, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 6th Taylor Young, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

  • 49-50 lbs.

    • 1st William Haight, Team Legacy (Murray, UT)

    • 2nd Cooper Cox, Elite (Highland, UT)

    • 3rd Jackson Prescott, North Summit (Coalville, UT)

    • 4th Trever Glaubensklee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Gage Ogden, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

  • 49-51 lbs.

    • 1st Tristan Farnsworth, Elite (Highland, UT)

    • 2nd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd River Wardle, Team Breakdown (West Jordan, UT)

    • 4th Brady Baxter, Throwdown (American Fork, UT)

  • 54-55 lbs.

    • 1st Wyatt Hone, Payson Grappling Force (Payson, UT)

    • 2nd Rylan Stevens, Independent

    • 3rd Jack White, Team Legacy (Murray, UT)

    • 4th Daniel Freed, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Ryan Fisher, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 57-61 lbs.

    • 1st Kelly Glaubensklee, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Tanner Findlay, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 3rd James LeBaron, Pride Wrestling (Sandy, UT)

Intermediate Division (Ages 9 and 10)

  • 50-54 lbs.

    • 1st Jed Lee, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 2nd Willy Zernich, Team GV (Henderson, NV)

    • 3rd Braydon Mogle, Team Tooele (Tooele, UT)

    • 4th Anthony Skeirik, Team GV (Henderson, NV)

    • 5th Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Robert Edwards, Uintah (Vernal, UT)

  • 54-60 lbs.

    • 1st Zak Kohler, Wasatch (Heber City, UT)

    • 2nd Cole Zorn, Throwdown (American Fork, UT)

    • 3rd Braden Henson, Team Legacy (Murray, UT)

    • 4th Kreede Peterson, Kuna Wrestling (Kuna, ID)

    • 5th Garrick Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Skyler Pearce, Independent

  • 62-66 lbs.

    • 1st Jack Lang, Team Legacy (Murray, UT)

    • 2nd Riley Noble, Team Legacy (Murray, UT)

    • 3rd McKay Foy, Elite (Highland, UT)

    • 4th Zach Warren, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Isaac Wilcox, Phoenix (Salt Lake City, UT)

  • 64-69 lbs.

    • 1st Austin Hone, Payson Grappling Force (Payson, UT)

    • 2nd Brydger Purdy, Wasatch (Heber City, UT)

    • 3rd Mason Christiansen, Team Legacy (Murray, UT)

    • 4th Grey Garcia, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Spencer Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 6th Gavin Dockstader, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 72-80 lbs.

    • 1st Tyler Roper, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 2nd Tayte Staples, North Summit (Coalville, UT)

    • 3rd Timothy Crossett, Independent

    • 4th Keyan Staples, North Summit (Coalville, UT)

    • 5th Kaden Taylor, Phoenix (Salt Lake City, UT)

Novice Division (Ages 11 and 12)

  • 58-62 lbs.

    • 1st Jaxon Cole, North Summit (Coalville, UT)

    • 2nd Dawson Downing, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 3rd Tyler Lucero, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Tyler Fay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 64-69 lbs.

    • 1st Xavier Martinez, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Hailey Cox, Elite (Highland, UT)

    • 4th Brandon Slaugh, Throwdown (American Fork, UT)

  • 71-74 lbs.

    • 1st Cole Moody, Team Legacy (Murray, UT)

    • 2nd Ryan Hansen, Elite (Highland, UT)

    • 3rd Taten Ringel, North Summit (Coalville, UT)

    • 4th Kaden Zorn, Throwdown (American Fork, UT)

    • 5th Isaiah Eclarin, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 6th Brayden Stevens, Independent

  • 74-79 lbs.

    • 1st Jace Anderson, North Summit (Coalville, UT)

    • 2nd Steven McNaughtan, Wasatch (Heber City, UT)

    • 3rd William Ludlow, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 4th Jonathan Nichols, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Carson Bowdren, Independent

    • 6th Sierra DeHart, Pride Wrestling (Sandy, UT)

  • 82-90 lbs.

    • 1st Tucker Eldredge, Throwdown (American Fork, UT)

    • 2nd Zachary Jensen, Sugar-Salem Wolverines (Sugar-Salem, ID)

    • 3rd Nicholas Damarin, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Bradlee Chatterton, Independent

    • 5th Dylan Kruger, North Summit (Coalville, UT)

    • 6th Carson Bushell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 88-96 lbs.

    • 1st Ashton J. Seely, Champions (Mapleton, UT)

    • 2nd Sean Johnson, Team Legacy (Murray, UT)

    • 3rd Austin Jensen, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 4th Wesley Denkers, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

    • 5th Riley Meadows, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 6th Chandler Beal, Champions (Mapleton, UT)

  • 98-108 lbs.

    • 1st JJ Jones, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Chase Rumsey, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 3rd Kahlil Preston, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 150 lbs.

    • 1st Hayden Hassell, Pride Wrestling (Sandy, UT)

Schoolboy/girl Division (Ages 13 and 14)

  • 67-74 lbs.

    • 1st Matthew Lee, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 2nd Coby Vandertoolen, Team Breakdown (West Jordan, UT)

    • 3rd Josh Jensen, Elite (Highland, UT)

    • 4th Kayden Prescott, North Summit (Coalville, UT)

    • 5th Nicholas Rice, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 6th Nikolas Kramer, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 72-77 lbs.

    • 1st Tanner Cox, Elite (Highland, UT)

    • 2nd Jacoby Peterson, Kuna Wrestling (Kuna, ID)

    • 3rd Levi Bruner, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 4th Trent McMillan, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Angel Lopez, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 6th Tyler Hintze, Independent

  • 78-85 lbs.

    • 1st Joe Mondragon, Team Extreme (St. George, UT)

    • 2nd Jacob Barton, Kuna Wrestling (Kuna, ID)

    • 3rd Dalton Rice, Pioneers of Wrestling (Lehi, UT)

    • 4th Brayden Llewellyn, TUG (Pleasant Grove, UT)

    • 5th Carter McMillan, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 6th Gavin Cavalli, Throwdown (American Fork, UT)

  • 86-90 lbs.

    • 1st Kelly Stavrides, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Zane Rasmussen, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 3rd Brady Farnsworth, Elite (Highland, UT)

    • 4th Alex Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 5th Colton French, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 6th Bradley Michels, Pride Wrestling (Sandy, UT)

  • 89-98 lbs.

    • 1st Johnny O'Hearon, Elite (Highland, UT)

    • 2nd Gregory Lamb, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 3rd Jordan Bailey, Payson Grappling Force (Payson, UT)

    • 4th Carlos LeBaron, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 5th Jaxon Fullmer, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 6th Mitchell World, Phoenix (Salt Lake City, UT)

  • 95-106 lbs.

    • 1st Nate Arnold, Wasatch (Heber City, UT)

    • 2nd Luke Davis, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 3rd MacKelti Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Anthony Lebaron, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 5th Garrett Lamb, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 6th Nate Lucero, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 110-115 lbs.

    • 1st Cole Eldredge, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Shane French, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 3rd Dillon Anthony, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Zachery Sheperd, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Cruz Shoell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 115-124 lbs.

    • 1st Wade French, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 2nd Nathan Murdock, Elite (Highland, UT)

    • 3rd Matthew Larson, Team Breakdown (West Jordan, UT)

    • 4th Will Lang, Team Legacy (Murray, UT)

  • 135-147 lbs.

    • 1st M R Foy, Elite (Highland, UT)
      2nd Jacob McNaughtan, Wasatch (Heber City, UT)
      3rd Izaac Brinton, Pride Wrestling (Sandy, UT)

  • 186-198 lbs.

    • 1st Roy Nash, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Bowdy Clyde, Wasatch (Heber City, UT)

    • 3rd Dakota Dodds, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 4th Nicholas Flores, Phoenix (Salt Lake City, UT)

Cadet Division (Ages 15 and 16)

  • 88 lbs.

    • 1st Justin Schwendiman, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 97-105 lbs.

    • 1st Matthew Findlay, Pride Wrestling (Sandy, UT)

    • 2nd Nick Stavrides, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 3rd Joseph Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Michael Alaimo, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Hunter Holtkamp, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 6th Joshua Canfield, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

  • 103-111 lbs.

    • 1st Skyler Lloyd, Black Hole (Salt Lake City, UT)

    • 2nd Zach Colangelo, Team Legacy (Murray, UT)

    • 3rd Michael Hintze, Independent

    • 4th Michael Benavidez, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

    • 5th Chris Carlson, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 6th Joseph Talamantes, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 115-119 lbs.

    • 1st Cody Keller, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 2nd Wesley Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Kevin Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Tosh Wilcox, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 5th Colton Anderson, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 6th Jade Duarte, Independent

  • 123-132 lbs.

    • 1st Brigg Butler, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

    • 2nd Kenner French, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 3rd Jacob Ruffell, Throwdown (American Fork, UT)

    • 4th Collin Walker, TUG (Pleasant Grove, UT)

    • 5th Justin Boettcher, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

  • 133-139 lbs. (Bracket B)

    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Nick Hulbert, Black Hole (Salt Lake City, UT)

    • 3rd Ashton Baker, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Spencer Mckee, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Keldon Pickering, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

  • 152-162 lbs.

    • 1st Rob Goggins, Wrestling Thunder (Saratoga Springs, UT)

    • 2nd Dahlin Bretzing, Throwdown (American Fork, UT)

    • 3rd Kalin Thomas, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Leo Zarate, Black Hole (Salt Lake City, UT)

  • 169-175 lbs.

    • 1st Kyle Foy, Elite (Highland, UT)

    • 2nd Colton Cavalli, Throwdown (American Fork, UT)

    • 3rd Sergio Estrada, Independent

    • 4th Jacob Lloyd, Black Hole (Salt Lake City, UT)

  • 193-196 lbs.

    • 1st Zayne Sayers, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 2nd Oscar Zarate, Black Hole (Salt Lake City, UT)

    • 3rd Joshua Kasanicky, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

Junior Division (Ages 17 and 18)

  • 118-129 lbs.

    • 1st Cameron McCallister, Throwdown (American Fork, UT)

    • 2nd CJ Coggins, Independent

    • 3rd Dominic Segura, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Nick Jones, Phoenix (Salt Lake City, UT)

    • 5th Mason Qureshi, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 130-137 lbs.

    • 1st Dallin Rice, Pioneers of Wrestling (Lehi, UT)

    • 2nd Taylor Jackson, Vandit (West Jordan, UT)

    • 3rd Tyler Smith, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Michael Larsen, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 5th Zachary Hardman, Independent

    • 6th Ruben Rodriquez, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 133-144 lbs.

    • 1st Jordan Drage, Independent

    • 2nd Brandon Lloyd, Black Hole (Salt Lake City, UT)

    • 3rd Tyler Nielson, Millard County Wrestling Club (Fillmore, UT)

    • 4th Brandon Brian, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Dixon Richins, North Summit (Coalville, UT)

    • 6th Zachary Hewitt, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

  • 145-153 lbs.

    • 1st DJ Argyle, Elite (Highland, UT)

    • 2nd Kenneth Nielson, Millard County Wrestling Club (Fillmore, UT)

    • 3rd Adam Maxwell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Connor Fredrickson, Riverton 3-Style Wrestling (Riverton, UT)

    • 5th Tyler Shaw, Throwdown (American Fork, UT)

    • 6th Andrew Mayes, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 154-160 lbs.

    • 1st Jordan Schroeder, Team Legacy (Murray, UT)

    • 2nd Nick Pappas, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Chance Miller, Independent

    • 4th Donovan Caldwell, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th Poukei Lauti, Black Hole (Salt Lake City, UT)

    • 6th Trevor Hansen, Pioneers of Wrestling (Lehi, UT)

  • 162-170 lbs.

    • 1st Jalen Weaver, Independent

    • 2nd Dylan Howell, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 3rd Jonathan Rowley, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

    • 4th Brandon Cunningham, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 173-189 lbs.

    • 1st Tanner Prestwich, Independent

    • 2nd Austin Scarlett, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 3rd Devon Jurado, Independent

    • 4th Stephen Wilbert, Team Vegas (Las Vegas, NV)

  • 202-210 lbs.

    • 1st Jordan Kurth, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 2nd Dustin Dennison, TUG (Pleasant Grove, UT)

    • 3rd Isaiah Sanders, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 4th Brenz Staples, North Summit (Coalville, UT)

Senior Division (Old Geezers)

  • 143-165 lbs.

    • 1st Cainan Munsell, Independent (Calif.)

    • 2nd Alex Gunoe, Independent

    • 3rd Eddie Pelczynski, Throwdown (American Fork, UT)

    • 4th Vernon Morris, Team Vegas (Las Vegas, NV)

    • 5th R. Zackery Sherman, Throwdown (American Fork, UT)

    • 6th Connor Meadows, Phoenix (Salt Lake City, UT)

  • 201-234 lbs.

    • 1st Todd Eldredge, Independent

    • 2nd Kenneth Miller, Pride Wrestling (Sandy, UT)