Return to Home Page
Search This Site
Get your USA Wrestling Card
Register for the Mountain Top Classic
Find Area Lodging
Past Mountain Top Classic Results
News
Tournament Schedule
Team Members
Coaching Staff
Links
Contact Us
About Us
Sponsorship
 



 

2012 Greco-Roman Results

Tots Division (Ages 6 and Under)

  • 35 lbs.
    • 1st Kolton Bradshaw, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Bantam Division (Ages 7 and 8)

  • 45 lbs.
    • 1st Anthony Williams, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)
    • 2nd Kyle Wood, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 3rd Kolton Bradshaw, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 55 lbs.
    • 1st Weston Nielsen, Team Legacy (South Jordan, ID)
    • 2nd Krysta Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 65 lbs.
    • 1st Jacob Speredon, Crusher Wrestling (Layton, UT)

Midget Division (Ages 9 and 10)

  • 50 lbs.
    • 1st Kolton Stacey, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)
    • 2nd Lyle Anderson, Bulldog Wrestling (Mesquite, NV)
  • 60 lbs.
    • 1st Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 2nd Jacob Speredon, Crusher Wrestling (Layton, UT)

Novice Division (Ages 11 and 12)

  • 65 lbs.
    • 1st Darrick Stacey, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)
    • 2nd Tanner Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 3rd Ethan Wood, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 80 lbs.
    • 1st Jackson Buehner, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 100 lbs.
    • 1st Cresent Crandall, Bulldog Wrestling (Mesquite, NV)
    • 2nd Gavin Dockstader, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 3rd Elijah Schott, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Schoolboy/girl Division (Ages 13 and 14)

  • 75 lbs.
    • 1st Ty Smith, Bulldog Wrestling (Mesquite, UT)
    • 2nd Tyler Fay, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 95 lbs.
    • 1st Austin Woolley, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 2nd Cory Smith, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)
    • 3rd Justin Williams, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)
  • 115 lbs.
    • 1st Davis Reynaud, Phoenix Wrestling Club (Salt Lake City, UT)
    • 2nd Skylar Orton, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 3rd Zachary Hendrickson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
  • 130 lbs.
    • 1st Korey Barlow, Independent (Washington, UT)

Cadet Division (Ages 15 and 16)

  • 132 lbs.
    • 1st Ruger Kierstiens, Jasper Wrestling Club (Jasper, IN)

Elite Division (Ages 17 and 18)

  • 138 lbs.
    • 1st Joey Day, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 2nd Ruger Kierstiens, Jasper Wrestling Club (Jasper, IN)
  • 145 lbs.
    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 2nd Dylan Knight, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 3rd Brady Anderson, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 4th Chase Didas, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)

Open Division (Old Geezers)

  • 145-157 lbs.
    • 1st William Kilpack, Mountain Top Wrestling Club (Sandy, UT)
    • 2nd Jake Williams, Bonneville Wrestling Club (Idaho Falls, ID)